Sí és snowboard ruhák választása

Mire kell figyelni a síruházat kiválasztásánál? Nehéz feladat az ideális síruházat kiválasztása, mivel a gyártók többféle szabadalma és az aktuális divat irányzatok nagyon tarkítják a piacot.
A következőkben néhány támponttal szeretnénk segíteni a felszerelés, a kor igényeinek megfelelő összeállítását.
Jó tanács: a ruházat feleljen meg a kiválasztott sportág igényeinek. Alpesi sí, túra sí, snowboard, alpesi, freestyle. A sífutók részére vékonyabb, nagyobb mozgásszabadságot engedő ruházat javasolt. Ők mozognak a legtöbbet és a legintenzívebben.
A ruházat rétegei
1. aláöltözők 2. hőszigetelő réteg 3. külső réteg
Első réteg , az úgynevezett „first-layer”, amelyet közvetlen a testre kell felvenni. Mindenképpen technikai aláöltözetet érdemes választani, mert azok anyagösszetételüknek és speciális szövésüknek köszönhetően az izzadtságot átengedik, elvezetik a bőrről és jól szellőznek. Érdemes felsőt és alsót is beszerezni belőle. Ez a réteg nagyban felelős a komfortérzetért a sportolás közben.
Jó tanács: semmi esetre se válasszunk pamut felsőt aláöltözetnek! A pamut magába szívja a nedvességet és könnyebben meg lehet benne fázni!
Második réteg , amit nevezhetünk melegítő rétegnek is. Időjárás és egyéni igény függvényében több féle vastagságú pulóverből választhatunk. Itt is fontos, hogy a nedvességet (izzadságot) na szívja magába, hanem elvezesse. Legjobb választás a jó meleg polar-anyag. Találni belőle félig, vagy végig zipzáras darabokat, de a nyakmagasságban is különbözhetnek az egyes modellek.
Harmadik réteg , az öltözetünk külső héja, a kabát, nadrág. Ez a réteg véd meg minket a külső behatásoktól (szél, csapadék) és felelős azért, hogy az izzadság ne maradjon bent. Azaz jó páraáteresztőnek és csapadékállónak kell lennie. Erről részletesen az anyag jellemzőinél. Megjelenésükben és fazonjukban megkülönböztetünk snowboard és a síruházatot, valamint női és férfi modelleket.
Kabátok
A snowboard és a freestyle sí kabátok jóval bővebb szabásúak, ami adódik a megtestesítendő életstílusból. A szín és mintázat is megkülönbözteti a snowboard felszerelést a klasszikus síelőstől. Szinte mindegyik rendelkezik kapucnival. A síkabátok szűkebb szabásúak, derékig érnek és nem feltétlen rendelkeznek kapucnival illetve ezek elrejthetők a gallérba. Színviláguk konzervatívabb 2-3 színből állnak össze. A kabátok komfortérzetét növelik a különböző szellőző-rések (hónaljon, a kabát mellrészén) a kabát belsejében található – esetenként levehető – hófogó, valamint a legtöbbször állítható méretű kapucni. Ezen túl különböző kényelmi opciókkal rendelkeznek.(mp3 lejátszó előkészítés, szemüvegtartó, telefontartó zseb, síbérlettartó rekeszek.)
Nadrágok
A nadrágok alapvető jellemzői megegyeznek a kabátoknál leírtakkal. Fazonjukban két alapvető különbség lehet: kantáros vagy kantár nélküli. A választást itt egyéni igények döntsék el, a kantárosak magasabban záródnak, de a modern szabású kantár nélküli nadrágok már szintén tökéletesen védik a deréktájat, veséket. A sí- ill. snowboard nadrágok között technikailag nincs különbség, leginkább a szabásuk határozza meg azt, hogy kinek ajánljuk. A snowboard nadrágok általában bővebbek, ennek pedig nem csak a divat az oka, hanem praktikus, mert befér alá egy protektoros short is. A snowboard nadrágok hasonlóan eltérnek a sínadrágoktól, mint a kabátok. A mozgás akadálymentes végrehajtása érdekében bővebb fazonok, nincs kantárjuk és a sok ülés miatt, fenék részen gyakran megerősítettek. A vízállóság és lélegző-képesség ugyanúgy fontos tulajdonságok, mint a kabátoknál. A nadrágszáron is találhatunk rávarrt zsebeket. A sínadrágok szűkebb szabásúak és boka résznél megerősítettek. Jellemzően kantárosak, lábszáron zipzárral rendelkeznek a sícipő könnyebb felvételéhez.
Jó tanács: a legtöbb külső ruházat anyaga impregnáló szerrel van bevonva a vízállóság növelése érdekében, célszerű ezeket a ruhákat speciális, vízálló és lélegző anyagok tisztítására alkalmas mosószerrel mosni.



Anyag jellemzői:
Mindkét sportág ruházatára egyformán jellemző a vízállóság és légáteresztő képesség szám-adat, amely egyformán fontos és meghatározó:
vízállóság ára utaló szám: ezt milliméterben adják meg (pl. 10 000 mm, ami annyit jelent, hogy a kabát anyaga 1 négyzetcentiméteren 10 000 milliméter magas vízoszlop súlya alatt nem engedi át a nedvességet).
lélegző-képesség et jellemző szám: gr/m2/24h egységben megadva, az anyag utal (pl. 8 000 gr/m2/24h, ami azt jelenti, hogy 1 négyzetméternyi felületen 24 óra alatt 8.000 gramm nedvességet enged ki magából az anyag).
Jó tanács: 5000 mm-es vízállóság alatt nem érdemes kabátot és nadrágot vásárolni. Ez az a szám, amely átlagos használat mellett, nem extrém időjárási körülmények között megállja a helyét és komfortérzetet nyújt viselőjének.
A 10 000 mm-es tulajdonságú ruházat már komolyabb igénybevétel mellett is kívül tartja a nedvességet. A 20 000 mm, vagy e feletti értékek már prémium kategóriás ruházatról tanúskodnak. Ezek a ruhák akár szakadó esőben is több órán keresztül áthatolhatatlanok maradnak a víz számára. Kabátok szigetelése, bélelése.
A technikai felszerelésekre nem jellemző a szigetelt belső. Ezek komoly anyagból készülnek és csak egy halóval borítják be. Opció lehet a kivehető bélés, ami jellemzően egy külön is használható softshell. A komfortos kabátokat különböző töltőanyagokkal szigetelik, általában ez a jellemző. A korszerű anyagoknak köszönhetően egyre könnyebbek és vékonyabbak a kabátok.


Sízokni
Nem is gondolnánk, hogy ruházatunk egyik legfontosabb eleme a megfelelő sízokni! Ha a zokni anyaga, szövésének módja nem megfelelő, sok problémánk adódhat vele. A sízoknik anyaga típusonként változó: különböző százalékban tartalmaznak gyapjút, pamutot és bőrbarát szintetikus, esetenként antibakteriális hatású ezüstszálat tartalmazó anyagot. Fázós embernek magasabb gyapjútartalmú zokni javasolt, aki izzadékony, az inkább vékony, speciális anyagból készült „technikai” zoknit válassza. A jó zokni meg van erősítve a sportágnak (sí ill. snowboard) megfelelő részeken. Ilyen pl. a sípcsontnál és a saroknál lévő rugalmas betét. Mindenképp hosszú szárú zoknit vásároljunk, ami túlér a cipő szárán és nem tud "becsúszni" a cipőbe.
Kesztyű
A kesztyűk lehetnek hasonló anyagból mint a síruhák erősített részei, vagy speciálisan kiképzett bőrből. Minden esetben fontos a vízállósága. A szár lehet over (kabátujj fölé érő), ill. under (kabátujjba húzható) változat. Lehet két, három és ötujjas modelleket kapni. Fontos szempont, hogy a tépőzárak, zipzárak, gumikötelek kesztyűben is kezelhetők legyenek. A snowboardos kesztyűk egy részében beépített csuklóvédő van, míg a síkesztyűk szabása enyhén hajlított, hogy a síbot markolatához ergonómikusabban illeszkedjen. A legnagyobb igénybevételnek kitett részeket általában megerősítik, és a rossz, sérülékeny helyen lévő varrásokat elbújtatják azért, hogy lehetőleg ne tudjanak sehol elengedni. A kesztyű mérete akkor ideális, ha enyhén hajlított ujjakkal próbálva illeszkedik a kéz formájához és az ujjak hosszához. A túl szűk kesztyűben óhatatlanul fázik az ember keze, mivel elszorítja a test melegen tartásáért felelős felszíni hajszálereket. Gyakori probléma, ha valaki nem szeret kesztyűt hordani, mert melege van benne. Ebben az esetben válasszunk vékony, szellőzőkkel ellátott kesztyűt, de viselése minden körülmények között kötelező, mivel esés esetén a hó komoly felületi sérüléseket tud okozni.
Sapkák
Többféle színből méretből stílusból lehet választani. Léteznek kétrétegű, polár belsővel rendelkező, kifordítható, füles, pomponos modellek. Fontos, hogy szeles, hideg időben se fázzon a fejünk. A fejünkön keresztül sok hőt vesztünk ezért szükség van a védelemre.
Információk:
Rólunk:
1036 Budapest Pacsirtamező u.16.
H-P:10-19h Szo:10-16h V:Zárva
k2[a]k2shop.hu
Az oldal sütiket használ. Az oldal harmadik féltől származó szoftvereket is használ